„Brudny czołg hańbą twojego batalionu” tak mówi jedna ze starych prawd, w przypadku auta można wybaczyć przykurzone nadwozie, ale bałagań w środku takiego samochodu właściwie zniechęca do tego, by tam wsiadać. Podpowiadamy jak zadbać o plastikowe elementy w samochodzie.

Plastiki zewnętrzne

Pierwsza faza czyszczenia plastików zewnętrznych to mycia auta. Akurat w tym przypadku nie trzeba być specjalnie delikatnym, można spokojnie gąbkę nieco przycisnąć, plastiki mają lekko chropowatą powierzchnię, warto więc je domyć skutecznie. Trzeba je spłukać i uważać, by nie nasmarować ich woskiem do lakieru. Czasami nie zostawi to śladu, ale często pokrywa plastik i trudno usuwalną, niezbyt estetyczną warstwę.

Wosk jak sama nazwa wskazuje jest do lakieru, do konserwacji plastików używa się zupełnie innych środków. Na takie elementy należy szczególnie uważać w czasie polerki, ponieważ pasta może zostawić na plastiku brzydki ślad a maszyny do polerowania jeszcze gorszy.

Działa to w obie strony i trzeba także pamiętać o tym, by środek do plastiku nie znajdował się na lakierze. Przede wszystkim każdy środek mający w nazwie do czyszczenia plastików zewnętrznych, będzie lepszy niż pasta do butów czy płyn do mebli.

Lepiej wybrać płyn w spreju, który będzie miał atomizer albo też żel, tory będzie można skutecznie i wygodnie nakładać szmatką na plastiki. Jest to bardziej precyzyjne dozowanie, nic nie będzie spływać i nie pokrywa okolic. Składniki środka będą miały specjalną warstwę ochronną i dzięki temu będzie to ładniej wyglądać i dłużej utrzyma estetykę.

W czasie czyszczenia może nas zaskoczyć liczba plastikowych elementów, które znajdują się na zewnątrz naszego samochodu. Jeśli jakiś z tych elementów będzie blaknął można będzie zastosować czernidło do plastików. Powinno przywrócić naturalną barwę i zabezpieczyć wszystkich na dłużej.

Czyścimy wnętrze

Plastiki znajdujące się we wnętrzu są trudniejsze do wyczyszczenia i zakładając, że ich konserwacja będzie szerzej zakrojoną akcją sprzątania, dlatego warto zostawić to na koniec. Najpierw porządnie odkurzamy samochód, a potem zajmujemy się poszczególnymi plastikami wnętrza czyszcząc również specjalnymi środkami przy użyciu delikatnych ściereczek.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Już teraz zabezpiecz lakier przed zimą

Zima to ciężki okres dla lakieru w samochodzie. Śnieg, mróz, błoto, sól – to wszystko nie będzie działać pozytywnie, dodatkowo zdarza się również, że nie ma warunków, w...