Różne rodzaje samochodów sportowych

Udostępnij:

Termin samochód sportowy jest często używany do opisania różnych pojazdów poruszających się po drogach. Zrozumienie różnych typów samochodów sportowych pozwoli Ci lepiej wybrać to, czego szukasz.

Termin samochód sportowy może określać standardowe samochody sportowe lub samochody sportowe o wysokich osiągach. Można go także używać przy omawianiu supersamochodów lub hipersamochodów. Te cztery klasyfikacje mają pewne podobieństwa, ale też różnią się od siebie.

W tym przewodniku omawiamy cztery rodzaje samochodów sportowych, abyś lepiej zrozumiał, który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb. Przedstawiamy także kilka najpopularniejszych samochodów z każdej klasyfikacji, abyś miał przykład, na który możesz zwrócić uwagę.

Spis treści show Co to jest samochód sportowy? Rodzaje samochodów sportowych 1. Standardowy samochód sportowy 2. Samochód sportowy o wysokich osiągach 3. Supersamochód 4. Hipersamochód Najlepiej sprzedające się samochody sportowe 1. Ford Mustang 2. Dodge Challenger 3. Chevy Camaro 4. Chevy Corvette

Co to jest samochód sportowy?

Nie ma jednoznacznej definicji, co można uznać za samochód sportowy. Termin ten jest często używany jako ogólna klasyfikacja każdego samochodu o wyjątkowych osiągach. Powinien on oferować dużą prędkość i przyspieszenie, ale także być przygotowany do dobrego prowadzenia na torze lub na drodze.

W dzisiejszych czasach nie tylko coupe są nazywane samochodami sportowymi. Chociaż w klasyfikacji samochodów sportowych znajduje się wiele coupe i dwumiejscowych, można również znaleźć hatchbacki i niektóre sedany.

Jednak większość samochodów sportowych ma konstrukcję dwudrzwiową. Nawet samochód typu muscle car, taki jak Chevy Camaro czy Ford Mustang, można określić mianem samochodu sportowego.

Istnieją jednak pojazdy, których nie można zaliczyć do samochodów sportowych. Na przykład większość sedanów o wysokich osiągach można by nazwać sedanami sportowymi. Z kolei crossovery lub SUV-y o wysokich osiągach będą nazywane sportowymi SUV-ami lub super SUV-ami.

RELATED: 15 najlepszych samochodów sportowych poniżej 50 tys. dolarów

Rodzaje samochodów sportowych

1. Standardowy samochód sportowy

Najbardziej podstawowy samochód sportowy jest określany jako standardowy. Będzie miał najniższą cenę z listy i najmniejsze osiągi. Większość samochodów w tej kategorii ma konfigurację 2+2. Taki samochód ma dwoje drzwi, dwa przednie siedzenia i ewentualnie dwa mniejsze tylne siedzenia lub schowek.

Standardowy samochód sportowy jest wykonany z aluminium, stali i innych konwencjonalnych materiałów. Dzięki takiej konstrukcji, cena może być nieco niższa.

Osiągi wykraczają poza to, co oferuje przeciętne coupe. Należy spodziewać się mocniejszych jednostek napędowych i lepszych właściwości jezdnych. Czasy 0-60 mil na godzinę nie przekraczają sześciu sekund, a wiele z tych samochodów rozwija prędkość maksymalną przekraczającą 130 mil na godzinę.

Podczas gdy standardowy typ samochodu sportowego będzie zapewniał pełną wigoru jazdę, obsługa jest również najważniejsza. Komfort i jakość jazdy są zawsze ważne, co widać po materiałach i udogodnieniach zauważalnych wewnątrz kabiny.

Niektóre z najpopularniejszych samochodów sportowych to Ford Mustang, Nissan 400Z, Toyota 86 lub Subaru BRZ. W tej klasyfikacji znajdują się także Mazda MX-5 Miata, Chevy Camaro i Toyota GR Supra.

2. Samochód sportowy o wysokich osiągach

Przesuwając się o jeden poziom wyżej, dochodzimy do samochodów sportowych o wysokich osiągach. Pod wieloma względami są one nieco lepsze od standardowych samochodów sportowych. Jednak te samochody nadal mogą być używane do codziennych dojazdów do pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, samochód sportowy o wysokich osiągach będzie lżejszy niż modele w ostatniej klasyfikacji. Wykonana na zamówienie platforma jest lżejsza, a pod maską znajduje się mocniejszy silnik. Ponadto, agresywne zawieszenie pomaga w zapewnieniu przyjemniejszej jazdy.

Oczekuje się, że przyspieszenie samochodów sportowych będzie wynosiło poniżej pięciu sekund. Prędkość maksymalna powinna wynosić ponad 160 mil na godzinę. Jakość jazdy jest jednak najważniejsza, a kierowcy nie powinni odczuwać dyskomfortu siedząc w kabinie. W kabinie mogą znaleźć się również materiały wygłuszające, dzięki którym będzie ona cichsza.

Ten sportowy samochód o wysokich osiągach nadal będzie zjeżdżał z linii montażowej producenta samochodów. Jednak jego cena będzie wyższa niż standardowego samochodu sportowego ze względu na lżejsze materiały i mocniejsze silniki. Mogą również występować modele produkowane w ograniczonym czasie lub specjalne wersje wykończeniowe, które są produkowane tylko w limitowanej serii.

Niektóre z najpopularniejszych samochodów sportowych o wysokich osiągach to Nissan GT-R lub Jaguar F-TYPE. Do tej kategorii można również zaliczyć Porsche 911, Mercedes-AMG GT i C7 Corvette.

RELATED: 20 typów samochodów (objaśnienie stylów nadwozia pojazdów)

3. Supersamochód

Już sama nazwa supersamochodu zdradza, o ile lepszy jest on od tradycyjnych modeli. Jest oczywiste, że te modele zostały zaprojektowane wyłącznie z myślą o osiągach i stylu. Komfort pasażerów nie jest aż tak ważny, ale samochody te będą wyposażone w najnowsze technologie i funkcje.

Większość supersamochodów jest wykonana z lekkich stopów lub kompozytów, takich jak włókno węglowe. Materiały te nie tylko utrzymują wagę na niskim poziomie, ale również mocny układ napędowy może z łatwością wygenerować 500 lub więcej koni mechanicznych, zapewniając niezłą jazdę. Dzięki takiemu połączeniu można się spodziewać, że czas 0-60 mph wyniesie mniej niż 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna przekroczy 180 mph.

Supersamochód może zostać złożony na firmowej linii montażowej, ale wiele prac będzie wykonywanych ręcznie. Nie zawsze można polegać na robotach przy tak szczegółowej produkcji.

Początkowo termin "supersamochód" był używany tylko w odniesieniu do pojazdów produkowanych w limitowanych seriach. Jednak obecnie producenci samochodów nie klasyfikują już w ten sposób pojazdów. W przypadku niektórych modeli można jednak liczyć się z wydatkiem rzędu 200 000 USD lub więcej.

Najpopularniejsze supersamochody to Audi R8, McLaren GT, Acura NSX, Lamborghini Aventador, Lamborghini Huracan i Chevy Corvette C8. Co ciekawe, zarówno Nissan GT-R, jak i Porsche 911 mogą być klasyfikowane jako supersamochody, a także jako samochody sportowe o wysokich osiągach, w zależności od wybranego poziomu wykończenia i konfiguracji.

4. Hipersamochód

Supersamochody stanowiły niegdyś szczytowe osiągnięcie, ale to już nie jest prawdą. Obecnie istnieje zupełnie nowy poziom samochodów sportowych, znany jako hipersamochód.

Hipersamochód to najlepszy z najlepszych supersamochodów. Nie ma innych modeli, które mogłyby im dorównać pod względem osiągów. Niektóre z nich mogą konkurować z najlepszymi samochodami wyścigowymi na torze. Wnętrze jest jednak często wyposażone jak w najwyższym modelu luksusowym, w wysokiej klasy materiały i najnowsze technologie, podczas gdy w samochodach wyścigowych nie ma takich opcji.

Większość hipersamochodów jest wykonywana ręcznie. Nie znajdziesz ich zjeżdżających z linii montażowej. W rzeczywistości nie powstaje ich zbyt wiele. Może się okazać, że każdy model jest dostępny w liczbie 100 lub mniej egzemplarzy. Możliwe też, że hipersamochód jest jedyny w swoim rodzaju, produkowany wyłącznie dla klienta.

Układy napędowe hipersamochodów regularnie produkują ponad 800 koni mechanicznych. Taka konfiguracja silników, w połączeniu z lekką i aerodynamiczną konstrukcją, może zapewnić czas 0-60 mph poniżej trzech sekund i prędkość maksymalną znacznie przekraczającą 200 mph. Podczas pokonywania zakrętów samochody te mogą osiągać przyspieszenie 1 G lub większe.

Megasamochody są odmianą hipersamochodów, ale nie mają jeszcze swojej własnej kategorii. Są one najdroższe z całej grupy i są jeszcze lżejsze lub mocniejsze niż przeciętny hipersamochód. Są też jednak najdroższe i najtrudniej je znaleźć.

Niezależnie od tego, jaki typ hipersamochodu wybierzesz, możesz się spodziewać, że za jego kierownicą wydasz grubo ponad milion dolarów. Dlatego właśnie tylko bogaci i sławni mogą jeździć tymi samochodami. Reszta z nas marzy o takim rodzaju transportu.

Niektóre z najpopularniejszych hipersamochodów to McLaren P1, Aston Martin Valkyrie, Aston Martin Valhalla, Ferrari LaFerrari i Bugatti Chiron. Mogą to być również Pagani Huayra, Koenigsegg Regera i Lamborghini Sián FKP 37.

Najlepiej sprzedające się samochody sportowe

1. Ford Mustang

Ford Mustang to najlepiej sprzedający się amerykański samochód sportowy wszech czasów. Obecnie doczekał się szóstej generacji, a na rynku jest obecny od 1965 roku.

Choć można wybrać wiele poziomów wyposażenia Mustanga, żaden z nich nie dorównuje Shelby GT500. Dzięki najmocniejszemu silnikowi w ofercie, ten samochód sportowy z pewnością zrobi wrażenie.

2. Dodge Challenger

Kolejnym popularnym muscle car jest Dodge Challenger. Istnieje kilka wariantów SRT Hellcat, ale najpotężniejszym jest SRT Hellcat Super Stock. Ma moc 807 KM i jest wyposażony w legalne opony do wyścigów drag.

Poza wyjątkowymi osiągami i niesamowitym prowadzeniem, Challenger jest również wygodny. W rzeczywistości ma jedno z najbardziej przestronnych wnętrz w tej klasie.

3. Chevy Camaro

Chevrolet sprzedaje mnóstwo Camaro, nawet po tylu latach od debiutu tego modelu. Polecamy model ZL1 z doładowanym silnikiem V8 o pojemności 6,2 litra. Wyposażony jest także w sześciobiegową manualną skrzynię biegów, co daje wiele radości z jazdy po otwartych drogach.

Co ciekawe, Camaro oferuje wiele rozwiązań technicznych, których nie znajdziemy w innych modelach z tego segmentu. Dobrym przykładem jest opcjonalny wyświetlacz head-up, którego nie można zamontować w nowym Fordzie Mustangu czy Dodge'u Challengerze.

4. Chevy Corvette

Jednym z najbardziej kultowych samochodów sportowych na drogach jest Corvette, mimo że jego styl zmieniał się na przestrzeni dziesięcioleci. Od 2019 r. Corvette ma także konstrukcję z silnikiem umieszczonym pośrodku, co tylko dodaje jej uroku.

Jeśli chcesz czegoś naprawdę wyjątkowego, wybierz model C8.R Edition IMSA GTLM Championship. Jest ona wyposażona w specjalne skrzydło z tyłu i kolorystykę nawiązującą do seryjnie zwycięskich Corvette.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl