Ile kosztuje myjnia samochodowa?

Udostępnij:

Aby Twój samochód wyglądał jak najlepiej, warto regularnie go myć. Istnieje jednak wiele metod mycia samochodu, więc trzeba dokonać pewnego wyboru. Ile kosztuje myjnia samochodowa i jaką metodę wybrać?

Myjnia samochodowa może kosztować od 5 do 150 dolarów lub więcej, w zależności od tego, na jaki rodzaj usług się zdecydujesz. Jeśli myjesz samochód samodzielnie, musisz zapłacić tylko za materiały eksploatacyjne. Z drugiej strony, pełna detailingowa usługa może znacznie zwiększyć koszty.

W tym przewodniku analizujemy różne wydatki, z jakimi można się spotkać podczas mycia samochodu. Przedstawiamy także sposoby na zaoszczędzenie kosztów, abyś mógł zadbać o swój pojazd, nie ograniczając budżetu.

Spis treści show Co wpływa na koszt myjni samochodowej? 1. Rodzaj pojazdu 2. Typ myjni 3. Dodatki 4. Napiwki Koszt mycia samochodu w domu Koszt mycia samochodu w myjni samoobsługowej Koszt mycia samochodu na stacji benzynowej Koszt myjni bezdotykowej Koszt myjni automatycznej Koszt myjni ręcznej Koszt myjni z pełnym zakresem usług Myjnia samochodowa a detail samochodowy Oszczędzaj pieniądze na myjni samochodowej

Co wpływa na koszt myjni?

1. Rodzaj pojazdu

Rodzaj pojazdu, którym jeździsz, ma ogromny wpływ na koszt myjni. Większy pojazd wymaga nie tylko większej ilości materiałów eksploatacyjnych, ale także profesjonalna myjnia może pobierać wyższe opłaty ze względu na dodatkową pracę.

Patrząc na ceny usług detailingowych, również można zauważyć znaczną zmianę w zależności od tego, czy samochód jest kompaktowy czy większy. O ile za detailing samochodu sportowego zapłacisz niewielką opłatę, o tyle w przypadku pełnowymiarowej ciężarówki lub SUV-a możesz spodziewać się znacznie wyższych kosztów.

2. Rodzaj myjni samochodowej

Istnieją ogromne różnice w kosztach w zależności od tego, na jaką myjnię się zdecydujesz. Na przykład, możesz wydać najmniejszą kwotę na ręczne mycie samochodu, zwłaszcza jeśli masz wszystkie przybory w domu.

Z drugiej strony, myjnia detailingowa może być najdroższa, ale zapewnia też najwyższą jakość. W ciągu kilku minut omówimy każdy rodzaj myjni samochodowej.

3. Dodatki

Aby ograniczyć koszty do minimum, możesz skorzystać z bardzo podstawowej, taniej myjni. Jednak taka myjnia będzie polegała tylko na rozpyleniu wody i mydła na pojazd.

Jeśli chcesz czegoś dodatkowego, przygotuj się na to, że będziesz musiał za to zapłacić. Niektóre przykłady to ochrona Rain-X, mycie podwozia, wosk, nabłyszczanie opon lub suszenie ręczne.

4. Napiwki

O ile nie korzystasz z myjni automatycznej bez obsługi, powinieneś uwzględnić koszt napiwku. W każdej myjni ręcznej lub pełnoobsługowej napiwek jest zwyczajem.

Wysokość napiwku zależy od rodzaju wykonanej pracy. Średnio powinno się dawać 10-15% ceny usługi, aby pokazać, jak bardzo docenia się pracę. Jeśli jeden z pracowników osusza samochód ręką, należy dać mu jeszcze 2-3 dolary napiwku.

Koszt mycia samochodu w domu

Najtańszym sposobem na uzyskanie czystego samochodu jest umycie go w domu. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, możesz zrobić to równie dobrze jak profesjonalny detailer.

Jeśli masz wszystkie potrzebne materiały, nie musisz ponosić żadnych kosztów wstępnych. Jednak nawet po zakupie wszystkich potrzebnych rzeczy możesz wydać tylko 5-10 dolarów za jedno mycie.

Koszt mycia samochodu w myjni samoobsługowej

Jeśli chcesz umyć samochód samodzielnie, ale nie masz sprzętu ani miejsca, rozważ wizytę w lokalnym zakładzie samoobsługowym. W przypadku takich usług płaci się za czas korzystania z urządzenia.

Średnio na myjnię samoobsługową można wydać od 5 do 20 USD, w zależności od tego, jak dużo jest do zrobienia i jak długo się tam przebywa.

Podczas mycia można opłukać samochód, namydlić go i spłukać. Możesz także skorzystać z gąbki do mycia ciężkich przedmiotów, ustawień wstępnego namaczania i dysz wysokociśnieniowych.

Koszt mycia samochodu na stacji benzynowej

Wiele lokalnych stacji benzynowych ma automatyczną myjnię, przez którą można przejechać samochodem. Za podstawową myjnię i osuszenie samochodu na powietrzu trzeba wydać średnio 5-15 dolarów.

Jednak niektóre stacje benzynowe oferują promocję, dzięki której możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Jeśli napełnisz bak paliwem, być może uda Ci się uzyskać darmową lub mocno obniżoną cenę myjni.

Koszt myjni bezdotykowej

W przypadku myjni bezdotykowej umieszczasz pojazd w zatoce i jest on myty bez użycia gąbek lub materiałów dotykających pojazdu. Jest to dobra opcja, jeśli martwisz się o zarysowania lub uszkodzenia samochodu.

Za myjnię bezdotykową trzeba zapłacić średnio 10-20 dolarów. Koszt ten obejmuje jednak tylko mycie podstawowe. Jeśli chcesz skorzystać z dodatkowych usług, takich jak nabłyszczanie opon, wosk, lakier bezbarwny lub mycie podwozia, będziesz musiał zapłacić więcej.

RELATED: Czy myjnie bezdotykowe są lepsze dla Twojego samochodu?

Koszt myjni automatycznej

Myjnia automatyczna jest bardzo podobna do bezdotykowej, z tą różnicą, że w jej przypadku materiały dotykają Twojego pojazdu. Mimo to nikt nie myje samochodu ręcznie, więc po prostu przepuszcza się go przez urządzenia.

Za myjnię automatyczną trzeba zapłacić średnio 10-30 dolarów. Jeśli chcesz dodać inne usługi, będą one płatne dodatkowo. Jeśli nie będziesz ostrożny, może się okazać, że wydasz na te opcje o wiele więcej niż gdybyś oddał samochód do czyszczenia szczegółowego. Niektóre zakłady prowadzą jednak programy lojalnościowe, w ramach których można uzyskać zniżkę, jeśli często się je odwiedza lub płaci z góry.

Koszt ręcznej myjni samochodowej

Jeśli zależy Ci na tym, aby lakier Twojego samochodu pozostał w dobrym stanie, możesz unikać myjni automatycznych. Tu z pomocą przychodzi myjnia ręczna. Po jej zakończeniu nie będziesz mieć tak wielu śladów po wirowaniu i zadrapań na lakierze.

Mycie ręczne trwa znacznie dłużej niż w przypadku opcji automatycznych. Ponadto pracownicy muszą umyć samochód ręcznie, dlatego jednorazowe mycie może kosztować 25-40 dolarów.

RELATED: 10 najlepszych środków do usuwania zarysowań - recenzja i poradnik kupującego

Koszt myjni z pełnym zakresem usług

Jeśli chcesz umyć i wyczyścić cały samochód, najlepiej odwiedzić myjnię z pełnym zakresem usług. Mycie zajmie trochę czasu, więc weź ze sobą książkę do czytania lub coś do zrobienia.

Średnio można wydać 100-200 USD, w zależności od wielkości pojazdu i zakresu usług. Dla większości ludzi mycie i detailing to coś, co robi się tylko od czasu do czasu, aby rozpieścić pojazd. Jest to postrzegane jako inwestycja, nie tylko dlatego, że pomaga chronić wygląd zewnętrzny i wnętrze pojazdu, ale także pomaga uzyskać najwyższą możliwą wartość odsprzedaży, gdy będziesz chciał go sprzedać. Warto rozważyć zakup tej usługi co roku lub co sześć miesięcy.

Myjnia samochodowa a detale samochodowe

Terminy myjnia samochodowa i detailing są często używane zamiennie, ale oznaczają dwie różne rzeczy. Procedury są zupełnie inne, a koszt jest również czymś, co należy wziąć pod uwagę. Jednak obie metody oczyszczą Twój samochód, to tylko kwestia tego, jak dobrze.

Podczas typowej myjni samochodowej zewnętrzna część pojazdu jest spłukiwana i myta, choć metody mogą się różnić. Procedura ta jest stosunkowo szybka, zwłaszcza jeśli korzystasz z myjni automatycznej. Można zdecydować się na coś więcej niż zwykłe mycie, dodając wosk, nabłyszczacz do opon lub inne środki.

Z drugiej strony, detailing samochodu będzie znacznie bardziej intensywny. W sumie możesz spędzić wiele godzin na szczegółowym czyszczeniu pojazdu. Pracownicy zaczną od umycia samochodu, ale do wykonania tej pracy użyją zaawansowanego sprzętu. Dodatkowo całe wnętrze zostanie poddane zabiegom pielęgnacyjnym, polegającym na odkurzaniu, ścieraniu kurzu i nakładaniu środków ochronnych.

Po zakończeniu detailingu samochód będzie wyglądał tak, jak w salonie. Proces ten wymaga nie tylko więcej czasu, ale także więcej pieniędzy. Najlepiej przeprowadzać kompletny detailing raz do roku lub częściej, jeśli planuje się sprzedaż pojazdu w przyszłości. Dbając o pojazd, można zapewnić jego wyższą wartość przy odsprzedaży.

Oszczędzaj pieniądze na myjni samochodowej

Jeśli chcesz zmniejszyć wydatki na myjnię samochodową, możesz podjąć kilka kroków.

  • Kup materiały eksploatacyjne i umyj samochód w domu. Na początku nie będzie to oszczędność, ale nie będziesz płacić za każdą myjnię.
  • Wykupić abonament na myjnię samochodową. Wiele myjni ręcznych i automatycznych oferuje miesięczny abonament lub plan lojalnościowy. Jeśli zapłacisz określoną kwotę za miesiąc, możesz otrzymać nieograniczoną liczbę myć lub zaoszczędzić na niektórych z nich, jeśli zapłacisz za tyle samo. Porozmawiaj z lokalnym zakładem, aby dowiedzieć się, co jest oferowane.
  • Skorzystaj z kuponu. Zapytaj w zakładzie, czy są kupony, które można wykorzystać. Możesz też sprawdzić lokalne katalogi, ulotki informacyjne i stronę internetową. W niektórych przypadkach myjnia akceptuje nawet kupony konkurencji, więc koniecznie o nie zapytaj.

Jeśli chcesz, aby myjnia była warta swoich pieniędzy, pamiętaj, aby utrzymywać pojazd w czystości. Im częściej go myjesz, tym lepiej wykonasz usługę, ponieważ jest mniej brudu i zanieczyszczeń do usunięcia.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Audi RS3 Sportback - Obróbka błyszcząca Plus

Niepozorny emblemat RS z przodu i z tyłu każdego Audi oznacza trzy rzeczy: Moc, Prędkość, Prowadzenie. Tak, od lat Audi produkuje swoje samochody w wersji RS z dużą mocą i choć te dwie...