Więc o co chodzi z jazdą kaskaderską?

Udostępnij:

 

Wszystkie rodzaje sportów motorowych mają swoich fanów, ale jest coś szczególnego w jeździe kaskaderskiej. Nie chodzi tu tylko o pościgi samochodowe, które oglądamy w filmach, czy inscenizowane scenki pokazywane w programach motoryzacyjnych.

Dla większości ludzi istnieje ogromna fascynacja w oglądaniu samochodów prowadzonych w sposób, który nie jest dozwolony na normalnych drogach. Jazda kaskaderska to sposób na przesuwanie granic możliwości, aby osiągnąć manewry, o których nigdy nie myślałeś, że są możliwe.

Najlepsze samochody do kaskaderskiej jazdy

Prawie każdy rodzaj samochodu lub roweru może być użyty do kaskaderskiej jazdy. Najlepszym wyborem jest zazwyczaj solidny pojazd z ręczną skrzynią biegów i staromodnym hamulcem ręcznym. Jeep lub Mini Cooper, na przykład, będzie doskonałym wyborem dla tego autentycznego, oldschoolowego uczucia mężczyzna lub kobieta przeciwko maszynie.

Najbardziej niesamowite wyczyny kaskaderskie zwykle wiążą się z dużą prędkością. To wyjaśnia, dlaczego niektóre drogie modele są wspaniałymi samochodami kaskaderskimi. Jeden z najsłynniejszych wyczynów kaskaderskich miał miejsce w filmie Casino Royale, gdzie James Bond wykonał swoim Astonem Martinem wiele salta, aby uniknąć potrącenia kobiety na drodze.

 

Kaskaderska jazda to coś więcej niż myślisz

W kaskaderskiej jeździe nie chodzi jednak tylko o prędkość. To także nauka różnych wskazówek i sztuczek, których zdecydowanie nie powinieneś używać w drodze do pracy o poranku. Skręty z hamulcem ręcznym, obroty o 180 stopni i drifting to najczęstsze techniki, których muszą nauczyć się kierowcy kaskaderzy.

Drifting oznacza po prostu prowadzenie pojazdu w taki sposób, że ślizga się on bokiem po torze, często z efektownie dymiącymi kołami i efektami dźwiękowymi! Jeśli chcesz nauczyć się driftu, istnieje wiele kursów dostępnych na zatwierdzonych torach, z zachowaniem wszystkich wymaganych środków bezpieczeństwa. Pomocne jest, jeśli silnik jest doskonale dostrojony, aby pomóc kierowcy zachować kontrolę, gdy tylna część samochodu driftuje z dużą prędkością.

Wymagana jest jasna głowa i dobre wyczucie równowagi samochodu, a także dużo tupetu, aby skierować koła w innym kierunku niż trajektoria pojazdu jako całości.

Inspiracja z kraju wschodzącego słońca

Na scenie kaskaderskiej na Dalekim Wschodzie dominuje jedna postać: Keiichi Tsuchiya, tak zwany "Król Driftu" z Japonii. Jest gwiazdą wielu filmów, a jego słynny styl driftingu zachwycił publiczność na całym świecie.

Mazda RX-7 Veilside jest popularna w Japonii do tego rodzaju jazdy, podobnie jak niektóre bardziej sportowe modele Nissana i Toyoty, takie jak Nissan 350Z i wczesny ulubieniec Keiichiego Tsuchiyi, stara, dobra Toyota Corolla AE83. W tym klasycznym samochodzie pokazał światu, jak driftować, a to, co zaczęło się jako podziemna rozrywka, przekształciło się w pełnoprawny sport wyczynowy. Obecnie odbywają się zawody w jeździe kaskaderskiej, co sprawia, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się sportów motorowych na świecie.

Więcej na: http://centrumfelg.pl

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Festiwal samochodów, który celebruje...

  Miętowa Marina 1.3 Deluxe Estate z 1977 roku została uznana za Best in Show podczas 2021 Hagerty Festival of the Unexceptional. Rekordowa liczba gości wzięła udział w szóstym...