Jak samodzielnie wypolerować reflektory

Udostępnij:

Jak samodzielnie wypolerować reflektory

Z czasem reflektory samochodowe zaczynają świecić mniej jasno, szkło staje się mętne, a światło ulega rozproszeniu. Jeśli optyka jest używana przez kilka tygodni, wystarczy wytrzeć ją z kurzu. Jeżeli są one używane przez kilka lat, konieczne jest wypolerowanie powierzchni reflektorów, aby przywrócić im poprzednią sprawność.

Samochodowe układy optyczne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub szkła. Szkło jest uważane za bardziej wytrzymały, mocniejszy materiał. Ponadto producenci nowoczesnych samochodów nakładają na reflektory dodatkową warstwę ochronną, dzięki czemu nawet plastik uzyskuje wysokie właściwości ochronne. Samochód po kilku latach użytkowania nadal wymaga polerowania, szczególnie reflektory. W przeciwnym razie samochód będzie wyglądał nieestetycznie, a strumień światła będzie słaby i rozproszony, co pogorszy widoczność podczas podróży.

Jak przywrócić jasność reflektorom?

Po oględzinach można zdecydować, jak należy traktować powierzchnię optyki. Czasami wystarczy umyć je specjalnym środkiem. Czasami mogą być wymagane materiały ścierne, od pasty do zębów i GOI No.1 do mocniejszych materiałów ściernych. W przypadku, gdy kontrola wykaże odpryski, rysy lub pęknięcia, konieczne jest profesjonalne polerowanie.

Właściciel samochodu może zdecydować się na polerowanie samochodu przez warsztat, lub może polerować samochód samodzielnie. Jeżeli polerowanie wykonywane jest we własnym zakresie, konieczne jest spełnienie następujących wymogów:

 • szlifierka z dyszami z powłoką ścierną (ziarnistość - 800-2000);
 • papier ścierny (ziarnistość 800-2000);
 • Pasta GOI (numery odpowiadają etapowi polerowania: № 1 - polerowanie dokładne, № 2 i № 3 - polerowanie średnie, № 4 - polerowanie zgrubne);
 • Szampon, woda, środek odtłuszczający;
 • pastę do zębów, jeśli to konieczne;
 • poleruje dla uzyskania lustrzanego wykończenia;
 • dwuskładnikowy lakier do reflektorów;
 • ściereczki z mikrofibry;
 • suchą bawełnianą ściereczką;
 • taśma maskująca.

Po zmontowaniu zestawu należy wybrać metodę polerowania. Zależy to od materiału i stanu reflektorów.

Metody samopolerowania

Właściciel samochodu może wybrać sposób polerowania powierzchni reflektora.

 1. Bez związków ściernych. Istotne, jeśli powierzchnia jest mętna, ale nie ma na niej zadrapań. W takim przypadku należy umyć reflektory, przetrzeć pastą do zębów (lub drobnoziarnistą pastą ścierną), odtłuścić i wypolerować. Następnie nakładany jest lakier.
 2. Z pastą ścierną (reflektory z tworzywa sztucznego). Nadaje się do stosowania w przypadku niewielkich uszkodzeń powierzchni reflektora. Użyj szlifierki z odpowiednią dyszą. Należy uważać, aby nie przegrzać i nie stopić plastiku. Następnie powierzchnia jest traktowana pastą do zębów lub pastą ścierną, odtłuszczana, polerowana i lakierowana.
 3. Szlifować szlifierką (reflektory szklane). Szkło nie może być traktowane pastami ściernymi o grubej ziarnistości. Zamiast tego należy dokładnie umyć powierzchnię i przygotować ją do obróbki (sąsiednie miejsca okleić taśmą klejącą). Następnie reflektory są obrabiane za pomocą szlifierki i polerowane na wysoki połysk za pomocą szmatki.
 4. Obróbka reflektora od wewnątrz. Nie ma oczywistych różnic w obróbce reflektorów z zewnątrz - metoda jest również wybierana na podstawie materiału. Nie ma potrzeby malowania: powierzchnie wewnętrzne nie muszą być chronione przed kurzem i wilgocią.

Tak więc podstawowe kroki, które składają się na polerowanie reflektorów wydają się dość proste. W praktyce jednak istnieje kilka trudnych kwestii.

Możliwe problemy przy samopolerowaniu

Jeśli właściciel samochodu zdecydował się na samodzielne polerowanie reflektorów, może napotkać pewne trudności:

 • Używanie szlifierki musi odbywać się z zachowaniem ostrożności. Niezręczny ruch może uszkodzić sam reflektor lub otaczające go elementy.
 • Pomiędzy kolejnymi ruchami szlifierki należy robić przerwy. Jeśli szkło lub plastik stopi się, reflektor zostanie zniszczony i trwale uszkodzony nie do naprawienia.
 • Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie techniki, trudno jest dobrać odpowiednią mieszankę ścierną i określić optymalną wielkość ziarna. Zbyt drobne ziarna będą nieskuteczne, zbyt grube mogą porysować powierzchnię.
 • Malowanie powierzchni musi odbywać się w środowisku wolnym od unoszącego się w powietrzu pyłu i innych obcych cząstek. W przeciwnym razie przykleją się one do lakieru i tam pozostaną. W praktyce, stworzenie tak sterylnego środowiska w domu jest zazwyczaj niemożliwe.

Instrukcje do samodzielnego polerowania reflektorów można znaleźć w Internecie. Są one jednak przeznaczone głównie dla doświadczonych właścicieli samochodów, którzy od kilku lat samodzielnie serwisują pojazd.

16.10.2020, 319 wyświetleń.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl