Podstawowe działania w razie wypadku

Udostępnij:

Podstawowe czynności w razie wypadku

Wsiadając za kierownicę samochodu człowiek myśli o tym, jak dojechać na miejsce swojej pracy, odpoczynku, czy zaplanowanego spotkania, ale na pewno nie myśli o swoich działaniach po wypadku, bo - "to się może zdarzyć każdemu, ale nie mnie".

Z tego powodu osoba, która po raz pierwszy uległa wypadkowi, jest zagubiona, nie wie jak się zachować, a u niektórych osób ten nie przyjemny wypadek może wywołać agresję.

Praca z naocznymi świadkami i dowodami

Najważniejszą rzeczą po wypadku drogowym jest próba uspokojenia się i opanowania. Nie ma sensu krzyczeć na drugą osobę, nawet jeśli to ona zawiniła.

Wysiądź z samochodu i rozejrzyj się uważnie, zlokalizuj wrak (rozbita szyba, plastikowe zderzaki, czy lusterka - wszystkie elementy samochodu), zwróć też uwagę na "gapiów", którzy obserwują nieprzyjemne zdarzenie - tak naprawdę mogą Ci pomóc.

Zapytaj, czy widzieli dokładnie jak doszło do wypadku i jeśli są skłonni udzielić informacji - poproś o numer kontaktowy.

Ponadto, natychmiast po wypadku, umieścić znak stopu przed samochodem, nie tylko jest to, aby zapobiec ktoś inny od zderzenia z już uszkodzony pojazd (co może się zdarzyć w lodzie), ale aby zapobiec inne samochody z jazdy ich koła nad wrakiem i niszczenia dowodów wypadku.

W mieście znak stopu awaryjnego ustawia się w odległości 15m od miejsca wypadku, na autostradzie 30m, ale jeśli do wypadku doszło z powodu mgły lub oblodzenia - odległość tę należy zwiększyć.

W dzisiejszych czasach prawie każdy telefon komórkowy jest wyposażony w aparat fotograficzny, może on pomóc w zrobieniu zdjęć wraku, oraz czy są jakieś ślady hamowania.

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w rejestrator, to świetnie, ale nawet jeśli go nie masz, mogłeś zostać uchwycony na kamerze w innym samochodzie - możliwe, że kierowca zaoferuje Ci nagranie - upewnij się, że skontaktujesz się z tą osobą.

Niektóre wypadki prowadzą do całkowitego paraliżu ruchu, jakkolwiek nieprzyjemne by to nie było, nie należy usuwać samochodu z miejsca wypadku do czasu przyjazdu Auto Inspekcji i ubezpieczycieli.

Wezwać Inspekcję Transportu Drogowego i przedstawicieli firm ubezpieczeniowych

Po przyjeździe przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego i policji drogowej, stanie się jasne - na czyj koszt zostanie naprawiony Twój samochód i pojazd drugiego uczestnika wypadku.

Oczywiście, jeśli hamowałeś na śliskiej drodze, nagle wyskoczył kot, zwierzę nie zapłaci za naprawę Twojego samochodu - naprawa nadwozia spadnie na Ciebie.

Ważne jest, aby zrozumieć, że w przypadku niektórych uszkodzeń, eksploatacja samochodu jest nie tylko niebezpieczna, ale również niemożliwa. Szkody takie mogą obejmować:

  • uszkodzenie układu hamulcowego
  • uszkodzenie układu chłodzenia
  • uszkodzenie układu paliwowego

Takich szkód nie jest mało - gdzie może pojechać samochód z urwanym kołem?

W takim przypadku potrzebna będzie laweta.

Warto zadzwonić do warsztatu blacharskiego w tym samym czasie, co do ubezpieczyciela, ponieważ ubezpieczyciel może zaniżyć koszty naprawy samochodu.

Specjaliści z serwisu samochodowego Meridian podpowiedzą Ci o skali uszkodzeń Twojego samochodu, nawet jeśli jest to "gorzka prawda", ale i tak będąc w nieprzyjemnej sytuacji łatwiej jest z osobą, która przynosi jasność sytuacji niż stojąc w ciemności.

24.05.2018, 1912 wyświetleń.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Wspaniałe brytyjskie wycieczki po drogach...

Wolność, przygoda, odkrycia - nic tak nie pobudza duszy jak podróż drogowa. Zebraliśmy się razem z Lexus UK, aby zaoferować Ci dziewięć niesamowitych podróży samochodowych po Anglii...