10 najlepszych odkurzaczy samochodowych 2022 roku - recenzja i poradnik kupującego

Udostępnij:

Co jest bardziej obrzydliwe niż brudne wnętrze samochodu z mnóstwem kurzu i innych resztek starego jedzenia na dywaniku?

Znam ten problem, pracuję jako mechanik i nie zawsze jest wesoło, gdy wymieniasz filtr kabinowy i musisz położyć się z plecami na podłodze w samochodzie razem z resztkami jedzenia i innym kurzem. Wiele osób nie dba o samochód, przez co przypomina on raczej śmietnik.

Powodem tego problemu jest być może to, że nie jest tak łatwo wziąć swój ciężki odkurzacz i znaleźć wtyczkę ścienną w pobliżu samochodu i nie będzie nawet dotrzeć do wszystkich miejsc w wyniku po czyszczeniu nie będzie tak zadowolony.

Ale wiesz co? Istnieją specjalne odkurzacze do sprzątania samochodu i docierania do wszystkich małych miejsc, a większość z nich jest naprawdę łatwa do przenoszenia. Niektóre z nich są również zasilane bateriami, co oznacza, że nie musisz szukać gniazdka elektrycznego w pobliżu samochodu.

Oto lista najlepszych odkurzaczy samochodowych do kupienia w 2022 roku.

Po pierwsze, znajdziesz recenzje, jeśli chcesz najpierw sprawdzić przewodnik kupującego i informacje, przejdź w dół artykułu, klikając tutaj: Przewodnik kupującego Spistreści pokaż Najlepsze odkurzacze samochodowe w 2022 roku: 1. Odkurzacz samochodowy Black&Decker CHV1410L - najlepsza cena 2. Odkurzacz samochodowy Armor All AA255 - zarówno na sucho, jak i na mokro 3. Odkurzacz samochodowy LIBERRWAY - budżetowy 4. Odkurzacz samochodowy Vacplus Cordless DC12V 5. Odkurzacz samochodowy Metro (VM6BS500) 6. Odkurzacz samochodowy Armor All (AA12V1) Budget 7. Odkurzacz samochodowy LOLLDEAL Super 8. Odkurzacz samochodowy Hoover (BH52160PC) 9. Odkurzacz samochodowy Hikeren 106W do pracy na mokro i sucho 10. Odkurzacz samochodowy Holsea 80 W Przewodnik kupującego odkurzacz i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza samochodowego Czy lepiej kupić mocny i wytrzymały odkurzacz?

Najlepsze odkurzacze samochodowe w 2022 roku:

ProduktZłączeWattWaga (w funtach)Cena
Odkurzacz samochodowy Holsea Bezprzewodowy2004 Sprawdź cenę
Hikeren 106W Wet&Dry12V1062.3 Sprawdź cenę
Hoover BH52160PCBezprzewodowy2005.9 Sprawdź cenę
LOLLDEAL Super Mini Portable12V751 Sprawdź cenę
Armor All AA12V112V1261 Sprawdź cenę
Metro VM6BS500110V5002.7 Sprawdź cenę
Vacplus Cordless DC12V121062.75 Sprawdź cenę
Odkurzacz samochodowy LIBERRWAY12V1002 Sprawdź cenę
Armor All AA255110V67 Sprawdź cenę
Black&Decker CHV1410LBezprzewodowy152.6 Sprawdź cenę

1. Odkurzacz samochodowy Black&Decker CHV1410L - najlepsza cena

Odkurzacz samochodowy BLACK&DECKER powraca. Tym razem z potężnym i niesamowicie wygodnym odkurzaczem. Co sprawia, że to właśnie to urządzenie jest tak wygodne? Fakt, że jest całkowicie bezprzewodowy, co nie miało miejsca w przypadku naszego poprzedniego produktu na liście.

Wybraliśmy go na pierwszym miejscu w artykule ze względu na świetną cenę, obiecującą jakość i wydajność silnika. Aby dowiedzieć się, czy ten odkurzacz jest odpowiedni dla Ciebie, sprawdź również inne produkty, przeczytaj recenzję i specyfikację produktu.

Model CHV1410L ma ergonomiczną konstrukcję, dzięki czemu jego obsługa jest niezwykle łatwa i wygodna. Wyposażony jest w silnik o napięciu 16 V, który jest w stanie usunąć każdy rodzaj brudu znajdujący się we wnętrzu Twojego samochodu. Jedną z wielu wspaniałych cech odkurzacza Black and Decker jest to, że jego baterie mogą być ładowane nawet przez rok i trochę dłużej, gdy jest wyłączony. Jest to coś, czego nie oferuje obecnie żaden inny odkurzacz i jest to świetna funkcja, jeśli nie odkurzasz samochodu zbyt często.

Urządzenie jest objęte 2-letnią gwarancją udzielaną przez Black and Decker, a biorąc pod uwagę jego silnik, który nie jest najmocniejszym silnikiem w odkurzaczu, nadal jest w stanie bardzo pomóc w sprzątaniu samochodu. Jego unikalny ruch ssania nie pozwala nawet najdrobniejszemu kurzowi ominąć filtrów, więc możesz być pewien, że dzięki temu urządzeniu wykonasz dobrą robotę.

Zalety
 • Wyposażony w silnik 16 V.
 • Lekki
 • Urządzenie jest zasilane przez baterie litowo-jonowe
 • Duża moc ssania
 • Po jednym naładowaniu baterie mogą działać nawet przez rok, a nawet dłużej, gdy są wyłączone
 • Szybkie ładowanie
 • Filtry można łatwo wyjąć i umyć
 • Urządzenie jest objęte 2-letnią ograniczoną gwarancją udzielaną przez firmę
Wady
 • Ze względu na mocny silnik elektryczny jest nieco głośny.

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

2. Odkurzacz samochodowy Armor All AA255 - zarówno na sucho, jak i na mokro

Jednym z najlepszych odkurzaczy na rynku jest AA255 firmy ArmorAll. Urządzenie jest wyposażone w więcej funkcji niż można się spodziewać. Posiada mocny silnik, który skutecznie zasysa cały brud z podłogi, a zwłaszcza z ciasnych miejsc, do których ręce nie mogą łatwo dotrzeć. Z pomocą dołączonych nasadek czyszczenie małych powierzchni na desce rozdzielczej i pod nią staje się łatwe i przyjemne. Wśród wielu dostępnych nasadek jedna sprawia, że odkurzacz działa jak dmuchawa do liści, dzięki czemu można z łatwością usunąć brud, który nie chce zejść. W przeciwieństwie do większości odkurzaczy, ten umożliwia także zasysanie płynów bez ryzyka uszkodzenia części wewnętrznych.

Waga tego odkurzacza jest naprawdę niewielka, a jego rozmiar jest mały, co jest bardzo przydatne, gdy zamierzasz odkurzyć samochód i chcesz go przechowywać w samochodzie między kolejnymi czyszczeniami. Filtr w odkurzaczu można czyścić, ale w razie potrzeby można go wymienić.

Wspaniałą cechą tego urządzenia jest długi kabel zasilający, dzięki czemu nie trzeba przenosić odkurzacza na każdym etapie czyszczenia przedniej i tylnej części samochodu. Mimo że odkurzacz został stworzony z myślą o wnętrzu samochodu, nie ma możliwości podłączenia go do gniazda zapalniczki samochodowej i zasilania. Dzieje się tak dlatego, że silnik potrzebuje więcej amperów niż może zapewnić zapalniczka. Mimo to urządzenie okazuje się być wystarczająco dobrym odkurzaczem z mocnym silnikiem, aby wykonać zadanie czyszczenia, a cena jest całkowicie odpowiednia dla tego wydajnego odkurzacza.

Plusy
 • Wyposażony w silnik o mocy 2HP i duży zbiornik na kurz
 • Możliwość czyszczenia pianki przeciwpyłowej z wysokiej jakości filtrem
 • Niedrogi
 • Posiada długi kabel zasilający zwiększający użyteczność
 • Lekki
 • Ergonomiczna konstrukcja ułatwia przenoszenie
 • Objęty 2-letnią ograniczoną gwarancją
Wady
 • Ssanie na mokro jest nieco powolne i nie jest zbyt wydajne
 • Brak opcji zasilania 12 V z zapalniczki samochodowej

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

3. Odkurzacz samochodowy LIBERRWAY - budżetowy

Następna jest jednostka wyprodukowana przez LIBBERWAY. Jest to również odkurzacz przeznaczony do samochodów. Jest wyposażony w dość mocny silnik o mocy 100 W. Mówiąc o jego konstrukcji, jest zdecydowanie wykonany tak, aby był wytrzymały i długotrwały. Jedną z zalet tego urządzenia jest to, że zamiast lekkiego plastiku do wykonania wewnętrznego wentylatora firma użyła stopu aluminium, dzięki czemu siła wentylatora jest jeszcze większa. Ale to nie wszystko, urządzenie może być zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej, co jest dokładnie tym, co każdy właściciel samochodu chciałby mieć w swoich przenośnych odkurzaczach przeznaczonych specjalnie do pojazdów. W zestawie znajdują się różne przystawki, takie jak szczotka do czyszczenia, przedłużka do węża i inne przystawki do konkretnych zastosowań.

Wiele osób mogłoby pomyśleć, że skoro jest to silnik o mocy 100 W, będzie potrzebował dużo mocy, ale tak nie jest! Po użyciu urządzenia okazało się, że silnik zużywa znacznie mniej energii, niż się spodziewaliśmy. Jest to więc sytuacja korzystna.

To naprawdę niedrogi odkurzacz samochodowy, ale nie oceniaj go źle. Jakość jest naprawdę świetna, a w razie wątpliwości otrzymujesz 2 lata gwarancji, co potwierdza, że nie jest to zły odkurzacz samochodowy tylko dlatego, że jego cena jest niska.

Jedyną wadą, jaką znaleźliśmy w tym urządzeniu, jest to, że zawsze trzeba mieć podłączone złącze, a waga nie jest najniższa wśród tych odkurzaczy. Mimo to odkurzacz spełnia swoje zadanie wystarczająco dobrze. Czyszczenie odkurzacza jest równie łatwe, jak jego używanie. Wystarczy zdjąć zewnętrzną obudowę, aby odsłonić filtr. Wystarczy wyczyścić filtr i założyć go ponownie, aby móc ponownie z niego korzystać. Przewód zasilający ma dużą długość, co zwiększa użyteczność urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonałe urządzenie, które można polecić, jeśli chcesz mieć odkurzacz samochodowy, ale Twój budżet nie jest zbyt wysoki.

Plusy
 • Może być zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej 12 V.
 • 2 lata gwarancji
 • Do użytku na mokro i na sucho
 • Wentylator wykonany ze stopu aluminium zamiast z tworzywa sztucznego
 • Wygodnie długi kabel zasilający
 • Zawiera filtr bezworkowy
Wady
 • Waga nie jest tak niska, jak mogłaby być dla tego rozmiaru
 • Odkurzacz musi być cały czas podłączony do prądu.

Sprawdź cenę na Amazon

ZWIĄZANE: 8 najlepszych wosków samochodowych

4. Odkurzacz samochodowy Vacplus Cordless DC12V

Producent Vacplus stworzył również bardzo dobry odkurzacz. Dzięki długiemu przewodowi zasilającemu nie trzeba się martwić o przenoszenie odkurzacza i można go używać do sprzątania wnętrza samochodu bez konieczności wielokrotnego przenoszenia. Pod względem filtra przewyższa on odkurzacz LIBBERWAY. Oprócz filtra odkurzacz jest wyposażony w latarkę LED, która pomaga lepiej rozpoznawać brud i kurz.

To urządzenie nie jest wystarczająco dobre pod względem gwarancji. Vacplus oferuje jedynie 3-miesięczną ograniczoną gwarancję na odkurzacz, w przeciwieństwie do innych marek, które często oferują nawet 2 lata. Mimo to odkurzacz samochodowy VacPlus okazuje się być dobrym odkurzaczem w swojej cenie i zdecydowanie zasługuje na to, by znaleźć się na tej liście. Inna sprawa, że siła ssania jest nieco rozczarowująca i może nie wystarczyć do niektórych zadań, ale za tę cenę jest naprawdę porównywalna z innymi.

Plusy
 • Mały i lekki
 • Moc ssania 5000 Pa
 • Dostarczany z przedłużoną rurą, dyszą szczelinową i szczotką
 • Posiada latarkę LED zapewniającą dobrą widoczność
 • Kabel zasilający o dużej długości zapewnia wysoką użyteczność
 • Filtr jest wielokrotnego użytku i można go myć
Wady
 • Siła ssania nie jest największa i może być niewystarczająca dla niektórych osób
 • Gwarancja tylko 3 miesiące.

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

5. Odkurzacz samochodowy Metro (VM6BS500)

Oto - jak to się mówi - odkurzacz do ciężkich zadań. To urządzenie może pochwalić się potężnym silnikiem o mocy 500 W, co czyni go jednym z najbardziej wydajnych odkurzaczy na tej liście. Silnik jest zasilany napięciem 120 V i za wszelką cenę nie zatrzyma kurzu. Jedyną rzeczą, która nie pozwala mu być idealnym odkurzaczem na tej liście, jest fakt, że nie jest to urządzenie bezprzewodowe, lecz przewodowe. Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ posiada on dość długi przewód zasilający o długości ok. 11 stóp, który pozwoli Ci wykonać wszystkie prace związane z czyszczeniem samochodu bez konieczności przesuwania jednostki czyszczącej.

Naprawdę polecamy zaopatrzyć się w zestaw przedłużający do tego odkurzacza, ponieważ bez niego trzeba go trzymać jedną ręką, a jednocześnie sprzątać drugą. Jeśli zamierzasz używać tego odkurzacza przez dłuższy czas, naprawdę warto pamiętać, że odkurzacz ten dość mocno się nagrzewa i może być lepszy do krótszego sprzątania.

Silnik o mocy 500 W i napięciu 120 V ma zdolność błyskawicznego zasysania wody o średnicy 60 cali. Jest to przypadek, z którym można się spotkać w samochodzie, chyba że ktoś zamierza w nim popływać. Konstrukcja urządzenia jest solidna i zawiera mocny stalowy korpus, który zapewnia trwałość. Mimo stalowego korpusu waży niewiele. O tym urządzeniu możemy z całą pewnością powiedzieć, że jest najcięższe ze wszystkich.


Plusy

 • Bardzo mocny silnik o mocy 500 W zasilany napięciem 120 V
 • Długi kabel zasilający
 • Wyprodukowano w USA
 • Mocny stalowy korpus
 • Może szybko oczyścić 60 cali wody
 • 5 lat gwarancji na silnik.
Wady
 • Przy dłuższym używaniu odkurzacz może się dość mocno nagrzewać
 • Wąż jest trochę za krótki

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

6. Budżetowy odkurzacz samochodowy Armor All (AA12V1)

To urządzenie firmy ArmorAll służy zarówno do czyszczenia na sucho, jak i do czyszczenia na mokro. Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. To urządzenie nie jest tak przenośne, jak mogłoby się wydawać. Ma 15-stopowy przewód zasilający, który dla niektórych osób nie jest wystarczająco długi i może się zdarzyć, że podczas sprzątania samochodu trzeba będzie go kilkakrotnie przełożyć. Ale przynajmniej ma możliwość podłączenia do zapalniczki samochodowej, czego tak wiele marek nie oferuje.

Urządzenie Armor All nie jest tak wydajne jak inne urządzenia, nawet te mniejsze, jak wspomnieliśmy wcześniej. Jest zasilane przez silnik 12 V, który nie jest tak mocny jak jego wariant, ale może pomóc w lekkim czyszczeniu wnętrza samochodu. W kilku słowach można więc powiedzieć, że jest to wystarczająco dobry odkurzacz, który ze względu na niską moc silnika zapewni tylko niewielkie sprzątanie, ale jeśli szukasz niskobudżetowego odkurzacza i dbasz o czystość swojego samochodu, ta jednostka będzie w sam raz dla Ciebie. Jeśli jednak szukasz wydajnego odkurzacza i nie masz nic przeciwko wydaniu kilku dolarów więcej, najlepiej wybrać odkurzacz o wyższej mocy.


Plusy

 • Wyposażony w silnik 12 V
 • Może być podłączony do zapalniczki samochodowej
 • Zawiera torbę do przechowywania
 • Wyposażony w lampkę LED, która działa jak latarka
 • Zawiera szczotkę do detali
 • Przewód zasilający o długości 15 stóp zapewniający wysoką użyteczność
 • 1 rok gwarancji
Wady
 • Siła ssania jest nieco niska.

Sprawdź cenę na Amazon

ZWIĄZANE: 10 najlepszych samochodowych odświeżaczy powietrza

7. Odkurzacz samochodowy LOLLDEAL Super

LOLLDEAL to jeden z najmniejszych odkurzaczy przenośnych na tej liście. Jest całkowicie poręczny i niezwykle lekki, dzięki czemu można nim łatwo i wygodnie sprzątać wnętrze samochodu.

Jest tak mały, że można go schować w schowku samochodowym lub trzymać w rogu bagażnika. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, silnik nie jest tak mocny jak w innych odkurzaczach, ale i tak wystarczy do posprzątania dużej części wnętrza samochodu. Silnik o mocy 75 W i sile ssania zaledwie 3200 Pa wystarcza do lekkiego i średniego sprzątania, biorąc pod uwagę jego wielkość. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ten niewielki odkurzacz ma wentylator wykonany z aluminium, a nie z plastiku, co pozwala mu uzyskać tak dużą siłę ssania nawet przy tak małym silniku. Jeśli zamierzasz intensywnie sprzątać w swoim samochodzie, polecam sprawdzić inne odkurzacze i wydać nieco więcej na odkurzacz samochodowy.

Ponadto posiada filtr HEPA, a nie tkaninowy i piankowy, oraz długi przewód zasilający. Ogólnie rzecz biorąc, jakość nie jest zbyt wysoka, ale jest to naprawdę niedrogi odkurzacz, co czyni go dobrym wyborem w stosunku do funkcji, jakie ma do zaoferowania.

Plusy
 • Aluminiowe łopatki wentylatora zamiast plastikowych
 • Zawiera filtr HEPA, który można łatwo wyczyścić
 • Doskonała obsługa klienta
 • Długi kabel można podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej 12 V
 • Urządzenie jest objęte roczną gwarancją
Wady
 • Jakość mogłaby być lepsza

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

8. Odkurzacz samochodowy Hoover (BH52160PC)

BH52160PC firmy Hoover i jest doskonałym urządzeniem, jeśli szukasz wysokiej jakości bezprzewodowego odkurzacza. Jeśli chodzi o cenę, jest to bez wątpienia jeden z najdroższych odkurzaczy na tej liście. Jest to jednak urządzenie lekkie, jeśli to pomoże. Ponieważ działa bezprzewodowo, wymaga akumulatora litowo-jonowego, który na szczęście jest dołączony do zestawu.

To urządzenie bardzo zawodzi pod względem podtrzymania, zapewniając podtrzymanie przez zaledwie 15 minut po 9-minutowym ładowaniu, co jest po prostu absurdalne, niemniej jednak jest bezprzewodowe i wystarczająco poręczne, aby bez obaw używać go w samochodzie. Niestety, po 15 minutach ciągłego używania odkurzacza trzeba go ponownie naładować. Jeśli jednak zdarza Ci się regularnie sprzątać wnętrze samochodu i musisz usuwać drobny kurz, a może Twój samochód stoi przez większość czasu w garażu, ten odkurzacz będzie wystarczająco dobry do Twoich potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc, jest to odkurzacz, który ma swoje wady, ale nadal jest porównywalny z innymi odkurzaczami z tej listy.

Plusy
 • Działa bezprzewodowo dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu 20 V
 • Zawiera filtr bezworkowy
 • Bateria jest wymienna
 • Kontrolki stanu baterii
 • Filtr można wyczyścić i użyć ponownie
 • W zestawie znajduje się szczotka walcowa
 • Urządzenie i akumulator są objęte 2-letnią gwarancją (przeczytaj uważnie)
 • Ergonomiczna i estetyczna konstrukcja
 • Bardzo poręczny i przenośny
Wady
 • Czas podtrzymania bateryjnego jest naprawdę niski
 • Gwarancja i wsparcie techniczne mogą budzić wątpliwości.

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

9. Odkurzacz samochodowyHikeren 106W do pracy na mokro i sucho

Nie ma wiele do powiedzenia o wielofunkcyjnym odkurzaczu Hikeren, ponieważ posiada on większość funkcji, które obecnie posiadają tradycyjne odkurzacze i ich odpowiedniki. Ale, to dostaje się do listy ze względu na jego długi wygodny kabel zasilający, a funkcja być zasilane przez gniazdo zapalniczki w samochodzie.

Posiada również filtr HEPA o stalowej konstrukcji oraz lampkę LED pełniącą funkcję latarki. Jeśli chodzi o moc, ma dość mocny silnik 106 W, ale udaje mu się pochwalić siłą ssania tylko 4500 Pa, która jest mniejsza proporcjonalnie do mocy silnika, w porównaniu z innymi podobnymi odkurzaczami z nieco mniejszym silnikiem niż Hikeren.

Plusy
 • Łatwo zmywalny filtr HEPA
 • Zawiera latarkę LED
 • Wygodny długi kabel zasilający
 • Niski poziom hałasu
 • Może być podłączony do gniazda zapalniczki samochodowej
 • Objęty roczną gwarancją z możliwością zwrotu pieniędzy i wymiany
Wady
 • Silnik jest nieco mniejszy i ma małą moc ssania.
 • Jakość mogłaby być nieco wyższa za tę cenę

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

10. Odkurzacz samochodowy Holsea 80 W

Ten odkurzacz oferowany przez Holsea dzieli wiele rzeczy z innymi odkurzaczami samochodowymi w tym przedziale cenowym, to urządzenie może być również podłączone i zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej, co czyni go wygodnym urządzeniem. Ponadto posiada silnik o mocy 80 W, który nie zużywa zbyt wiele energii. Silnik o mocy 80 W jest w stanie zapewnić ssanie 5000 Pa, co jest naprawdę świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę jego wielkość.

Nie posiada on jednak zwykłego filtra, lecz filtr HEPA, podobny pod tym względem do VacPlus. Dzięki tym wszystkim cechom, odkurzacz Holsea okazuje się być całkiem wydajnym urządzeniem, zdolnym do usunięcia z wnętrza jak największej ilości brudu i kurzu. Brakuje mu jednak tego, że jego pojemność magazynowania kurzu nie jest tak duża jak w innych odkurzaczach i po intensywnym użytkowaniu będzie wymagał czyszczenia. Ogólnie rzecz biorąc, cechy tego urządzenia w połączeniu z jego ceną sprawiają, że jest to naprawdę wydajny i poręczny odkurzacz, który warto kupić, zwłaszcza jeśli lubisz czyścić swój samochód.

Niestety, ten odkurzacz jest obecnie niedostępny na Amazon, a jeśli chcesz go zdobyć, musisz znaleźć inne strony, takie jak ebay, które sprzedają ten odkurzacz.

Plusy
 • Potężna moc ssania 5000 Pa
 • Wyposażony w 3-krotny system filtrowania
 • Obroty silnika mają unikalny wzór (technologia Pro-Cyclone)
 • Zawiera wysokiej jakości filtr HEPA, który można łatwo czyścić i używać ponownie
 • Długi przewód zasilający
 • Może być zasilany z gniazdka zapalniczki samochodowej
 • Ergonomiczna konstrukcja ułatwiająca przenoszenie
Wady
 • Obecnie niedostępny na Amazon
 • Jakość i wrażenia z użytkowania mogłyby być nieco lepsze za tę cenę

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

Przewodnik kupującego odkurzacz i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Tak jak ważne jest, aby utrzymać swój dom w czystości od brudu, kurzu i śmieci, tak samo ważne jest, aby utrzymać swój samochód w czystości. Czysty samochód będzie miał długą żywotność, tak jak wszystko inne. Ponieważ wszyscy żyjemy w brudnym i zanieczyszczonym środowisku, zawierającym drobne i bardzo małe cząsteczki kurzu, z czasem mogą się one nagromadzić i stać się na tyle duże, że będą widoczne we wnętrzu Twojego samochodu. Nikt nie chce siedzieć w brudnym samochodzie, prawda? Konserwacja wnętrza samochodu jest bardzo ważna. Ale co z samochodami, które od dawna nie były czyszczone od wewnątrz? Kilka przetarć wilgotną ściereczką wystarczy, aby oczyścić szyby, ale do wyczyszczenia podłogi potrzebny będzie odkurzacz.

Samochody, którymi jeździ się rzadziej lub które nie są czyszczone na czas, gromadzą we wnętrzu dużo kurzu, który, jeśli nie jest często czyszczony, może zacząć zbierać swoje żniwo na fotelach, desce rozdzielczej i zestawie wskaźników, a nawet usztywniać i gnić wewnętrzne okablowanie za deską rozdzielczą samochodu.

Czyszczenie wnętrza samochodu może być trudne, ponieważ kurz osadza się na wykładzinie i prawie niemożliwe jest jego usunięcie bez użycia silnego odkurzacza. Trudne może być również dotarcie do kilku miejsc wewnątrz samochodu, które mogą zawierać ukryty brud wymagający czyszczenia. Możesz powiedzieć, że co miesiąc myjesz lub serwisujesz swój samochód, ale czy myjnia samochodowa dba również o jego wnętrze? Błyszczący samochód wygląda czysto z zewnątrz to dobrze, ale co by się stało, gdybyś miał gości lub przyjaciół, którzy przyjechali do domu? Wyglądałoby to jak zabałaganiony salon, który nie był sprzątany przez kilka dni, a tego zdecydowanie nie chcesz.

Jaki jest więc najlepszy sposób na rozwiązanie tych problemów? Oczywiście z pomocą odkurzaczy! Jest jednak spora różnica między odkurzaczem, którego używasz w domu, a odkurzaczami, o których będziemy mówić w tym artykule. Mówimy tu konkretnie o odkurzaczach, które zostały stworzone z myślą o czyszczeniu wnętrza samochodu. O ile domowy odkurzacz może doskonale spełniać swoje zadanie, o tyle zarządzanie i przenoszenie odkurzacza w pobliże samochodu może stanowić problem, jeśli mieszkasz w mieszkaniu i nie masz własnego garażu. W przypadku odkurzaczy samochodowych zaletą jest to, że są przenośne i poręczne, co ułatwia ich użycie do czyszczenia wnętrza samochodu.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza samochodowego

Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza. Mimo że każdy odkurzacz służy do tego samego celu, wiele różnych marek oferuje różne zalety i unikalne funkcje, z których można skorzystać, ale ich cena jest odpowiednia. Odkurzacze samochodowe są podobne do odkurzaczy używanych w domach, ale główną ideą odkurzacza samochodowego jest to, że powinien być przenośny i na tyle poręczny, aby można go było wygodnie używać w samochodzie. Poniżej przedstawiono kilka kwestii, które należy rozważyć przed zakupem odkurzacza samochodowego. Pomoże to wybrać najlepszy odkurzacz, który spełni wymagania użytkownika i będzie odpowiadał jego budżetowi.

Siła ssania odkurzacza

Głównym elementem jest silnik odkurzacza, który obraca się z dużą prędkością obrotową, aby uzyskać siłę ssania potrzebną do usunięcia brudu i kurzu znajdującego się w samochodzie. Im mocniejszy silnik, tym lepsza powinna być siła ssania. Niektóre marki oferują obecnie odkurzacze z aluminiowym wentylatorem, który zwiększa moc nawet przy niewielkim silniku. Wat mocy silnika określa jego wydajność. Im więcej watów, tym większa moc silnika, ale należy pamiętać, że oznacza to, że odkurzacz będzie potrzebował więcej mocy dla swojego silnika.

Jakość konstrukcji i wzornictwo

Jest to również ważny czynnik, podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia, które chcemy kupić. Odkurzacz, który jest zbudowany z wysokiej jakości części, z pewnością będzie działał dłużej niż te jednostki, które są wykonane z tańszych materiałów, aby obniżyć koszty. Jeśli jesteś osobą, która bardzo dba o swoje rzeczy i inne delikatne urządzenia, zakup odkurzacza o dobrej jakości wykonania może nie stanowić większego problemu, jeśli cena urządzenia wydaje się bardzo niska w porównaniu z innymi odkurzaczami o podobnej mocy i sile ssania.

Przewodowy lub bezprzewodowy

Obecnie, gdy wiele gadżetów i urządzeń stało się bezprzewodowych, skorzystały na tym także odkurzacze. Pominięcie przewodu w każdym urządzeniu automatycznie zwiększa jego użyteczność, ponieważ nie trzeba zajmować się okablowaniem i wielokrotnie podłączać go do prądu, aby móc z niego korzystać. Do urządzeń bezprzewodowych dołączony jest akumulator, który pomaga zasilać urządzenie. W odróżnieniu od urządzeń przewodowych może być konieczne jego naładowanie, ale przynajmniej będziesz mógł z przyjemnością korzystać z odkurzacza, nie martwiąc się o skręcenie przewodu lub zaplątanie się go między drzwiami. Jeśli więc chodzi o samochody, odkurzacze przewodowe są najlepszym wyborem, ale są znacznie droższe niż ich przewodowe odpowiedniki, więc jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, warto zdecydować się na bezprzewodowy odkurzacz samochodowy.

Ergonomiczna konstrukcja

Jak już wspomnieliśmy, odkurzacz samochodowy powinien być na tyle poręczny, aby można go było obsługiwać jedną ręką, dzięki czemu czyszczenie i używanie urządzenia nie będzie stanowiło problemu. Jeśli kupisz odkurzacz, który jest większy niż inne, będziesz musiał często go przenosić i przestawiać podczas sprzątania wnętrza samochodu. Jaki jest sens kupowania odkurzacza, który nie jest poręczny? Dlaczego po prostu nie kupić do samochodu odkurzacza, którego używasz w domu?
Filtr workowy lub bezworkowy
Chodzi tu o technologię filtracji. Istnieją dwa rodzaje filtrów. W starych odkurzaczach stosowano filtr workowy, który zatrzymywał kurz i brud podczas pracy. Trzeba go było czyścić szczotką, ponieważ usunięcie większości kurzu z worka było trudne. Problem ten został rozwiązany, gdy wprowadzono odkurzacze z filtrem bezworkowym. Dzięki nim czyszczenie filtra było znacznie łatwiejsze niż w przypadku filtrów workowych, a ponadto nie trzeba było go czyścić tak często, jak w przypadku filtrów workowych. Odkurzacze z filtrami bezworkowymi są jednak droższe niż ich workowe odpowiedniki, więc to, który z nich wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb.

Czy lepiej kupić mocny i wytrzymały odkurzacz?

Również w tym przypadku wszystko zależy od sposobu użytkowania. Odkurzacze do ciężkich zadań mogą być wydajne i mieć dużą siłę ssania, ale ich cena wiąże się z dużymi obciążeniami. Możliwe, że nawet nie potrzebujesz drogiego odkurzacza. Może wystarczy go używać tylko w samochodzie i to wszystko. W takim przypadku wydawanie dużej kwoty na ciężki odkurzacz byłoby nierozsądne. Ale jeśli planujesz używać go do innych zastosowań niż tylko w samochodzie, to inwestycja w taki odkurzacz może być dobrym wyborem, ponieważ takie odkurzacze są bardziej wytrzymałe i solidne niż wiele innych odkurzaczy dostępnych na rynku.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Ford Sierra RS500 uznany za "Ultimate...

Ford Sierra RS500, jeden z najbardziej kultowych samochodów wyczynowych lat 80-tych, świętuje swoją 30 rocznicę w wielkim stylu, po tym jak został uznany za "Ultimate Cosworth" przez jeden z...