Jak zwalczać zmęczenie podczas podróży

Udostępnij:

Udostępnij Facebook Twitter

Pięć wskazówek dotyczących walki ze zmęczeniem kierowców, dzięki uprzejmości organizacji GEM Motoring Assist zajmującej się usuwaniem awarii i bezpieczeństwem drogowym.

Ponieważ zbliżają się wakacje, kierowcy muszą być odpowiednio wypoczęci przed wyruszeniem w długą podróż.

Zmęczenie podczas jazdy zwiększa ryzyko kolizji, ponieważ kierowca jest mniej świadomy tego, co dzieje się wokół niego.

Twoja zdolność do reagowania jest ograniczona, jeśli dojdzie do ryzykownej sytuacji. Dlatego właśnie zmęczenie może być czynnikiem powodującym do 20% wszystkich kolizji drogowych i do 25% wypadków śmiertelnych i poważnych.

GEM oferuje pięć prostych wskazówek dla kierowców, aby uniknąć zmniejszenia ryzyka kolizji spowodowanej zmęczeniem:

    Przed wyruszeniem w długą podróż dobrze się wyśpij. Nie przedłużaj jazdy do późnych godzin nocnych. Unikaj prowadzenia pojazdu w godzinach, w których zazwyczaj śpisz. Unikaj obfitych posiłków podczas podróży, zwłaszcza w porze lunchu, ponieważ mogą one zwiększyć senność po południu. Podczas długich podróży rób co najmniej 15-minutowe przerwy po każdych dwóch godzinach lub 100 milach. Wysiądź z samochodu, wykonaj kilka ćwiczeń, porozciągaj się lub pospaceruj. Jeśli to konieczne, wypij napój kofeinowy lub dwa, aby zwiększyć swoją czujność. Będziesz wiedzieć, kiedy zmęczenie zaczyna Cię dotyczyć. Nie zaskoczy cię ono tak po prostu. Oprzyj się więc chęci kontynuowania pracy i zrób sobie odpowiednią przerwę.

"Kraksa spowodowana zmęczeniem jest o około 50% bardziej prawdopodobna, aby spowodować śmierć lub poważne obrażenia, po prostu dlatego, że kierowca, który zasnął za kierownicą, nie będzie w stanie zmniejszyć prędkości lub zmienić kierunku jazdy, aby uniknąć kolizji" - powiedział Neil Worth, oficer bezpieczeństwa drogowego GEM. "Konsekwencje mogą być druzgocące".

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl