Letnie upały nie mają dobrego wpływu na nasze samochody. Szczególnie niebezpieczne bywają przy tym dla lakieru, ten bowiem niszczy się podobnie, jak ludzka skóra. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że musimy godzić się na taki stan rzeczy. Istnieje przynajmniej kilka sposobów na zabezpieczenie pojazdu przed szkodliwymi skutkami działania promieni słonecznych, warto więc zapoznać się z nimi.

Dach nad… dachem

Oczywiście, najlepiej nie parkować samochodów w pełnym słońcu, trudno jednak zrealizować te zadanie już choćby dlatego, że słońce wcale nie stoi w miejscu. Ponieważ wędruje po niebie, zmienia swoją pozycję. Może się nam wydawać, że zostawiliśmy samochód pod rzucającą cień wiatą, tymczasem okazuje się, że jest on narażony na działanie promieni słonecznych, a tym samym wcale nie jest bezpieczny. Dobrym pomysłem może być korzystanie z garaży, często możemy jednak usłyszeć, że nie jest to rozwiązanie, z którego mogliby korzystać mieszkańcy większych miast. Ci muszą liczyć się z tym, że garaż jest wyjątkowo drogi i to zarówno wówczas, gdy w grę wchodzi jego zakup, jak i wynajem.

Ochrona szyby przed słońcem

Folia ochronna

Jeśli więc nie możemy marzyć o dachu nad dachem, powinniśmy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Tu na szczególną uwagę wydaję się zasługiwać folia ochronna. Zwykle jest ona zakładana na przednią szybę, przez nią bowiem do wnętrza samochodu dostaje się najwięcej promieni słonecznych. Folie są dostępne w sprzedaży w przystępnych cenach, a kierowcy chwalą je jako rozwiązania skuteczne.

Pokrowiec

Innym pomysłem, którym warto się zainteresować jest pokrowiec. Po kilkunastu latach trwania w zapomnieniu pokrowce i plandeki znowu wracają do łask. Niemała jest w tym zasługa ich producentów, którzy starają się, aby były one lekkie, miłe dla oka i bezpieczne. Owszem, wielu kierowców uważa, że zakładanie pokrowca za każdym razem, gdy zostawiamy samochód na parkingu, nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostawienie pojazdu na dwa lub trzy dni, plandeka może okazać się wyjątkowo skutecznym sposobem na ochronę auta przed promieniami słonecznymi. Bez względu na zachowane środki ostrożności, warto też zainwestować w wosk samochodowy.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Podstawowe działania w razie wypadku

Podstawowe czynności w razie wypadku Wsiadając za kierownicę samochodu człowiek myśli o tym, jak dojechać na miejsce swojej pracy, odpoczynku, czy zaplanowanego spotkania, ale na pewno nie...