Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój samochód był zadbany, musisz znać podstawy pielęgnacji.
Pielęgnacja samochodu nie jest tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Historia zna wiele przypadków, kiedy to karoseria została zniszczona przez nieodpowiednią pielęgnację. Tutaj można znaleźć podpowiedź, jak zadbać o samochód oraz jakich błędów lepiej nie popełniać.
Chemia gospodarcza i środki czystości
Domowe środki czyszczące służą tylko do sprzątania w domu i nie można ich używać w odniesieniu do samochodu. Na przykład użycie płynu do mycia naczyń zamiast specjalnego szamponu samochodowego sprawi, że lakier zmatowieje, wykorzystanie kremu do rąk do pielęgnacji skórzanej tapicerki albo kierownicy na pewno skończy się odbarwieniem skóry oraz jej szybszym ścieraniem się. Często wśród kierowców spotyka się też używanie płynów do mycia kominków i grilla jako sposobu na brudne felgi aluminiowe. Mimo że faktycznie usuną one brud, to przyczynią się też do usunięcia cienkiej warstwy ochronnej lakieru.
Gąbka
Pielęgnowanie samochodu gąbką nie jest pożądane. W grę nie wchodzi też miękka gąbka. Każdy rodzaj sprawi, że karoseria się porysuje. W porach gąbki znajdują się malutkie drobinki piasku odpowiedzialne za zarysowania. Dlatego też lepszym wyjściem z sytuacji jest wybranie ręcznika z mikrofibry, bo z niego łatwiej spłukać wszelkie zabrudzenia. Bezpieczny proces mycia samochodu polega na dokładnym spłukaniu go. Przydadzą się też dwa wiadra wypełnione wodą: jedno do zmieszania z szamponem samochodowym, a drugie do płukania ręcznika.
Myjka ciśnieniowa
Myjka ciśnieniowa musi być używana z głową. To bezdotykowy sposób na mycie samochodu, który z reguły nie pozostawia zarysowań. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad – lanca nie powinna być umieszczona zbyt blisko karoserii, najbliżej w odległości 10-15 cm. Trzeba trzymać się tej reguły zwłaszcza przy czyszczeniu kół, ponieważ można uszkodzić czujnik ABS. Uwagi wymaga także mycie emblematów, bo zbyt duże ciśnienie może spowodować ich oderwanie.
Karoseria
Przecieranie karoserii na sucho jest niewskazane. Samochód, który wydaje się czysty, prawdopodobnie ma na sobie nawet cienką warstwę kurzu. Nie można tego ścierać na sucho, bo spowoduje to zarysowania, a później nawet zmatowienie lakieru. Jeśli kurz musi być koniecznie usunięty, to najlepiej zrobić to w myjni.
Rozgrzana karoseria nie powinna być traktowana żadnymi substancjami. Wosk, szampon czy preparat przeciw owadom zaschną i sprawią, że powstaną trudne do usunięcia plamy.
Ptasie odchody muszą być usuwane natychmiastowo. W przypadku, gdy utrzymują się na lakierze przez dłuższy czas, spowodują odbarwienie lakieru.