Wspaniałe brytyjskie wycieczki po drogach, które warto zobaczyć po lockdownie

Udostępnij:

Wolność, przygoda, odkrycia - nic tak nie pobudza duszy jak podróż drogowa.

Zebraliśmy się razem z Lexus UK, aby zaoferować Ci dziewięć niesamowitych podróży samochodowych po Anglii, Szkocji i Walii, którymi możesz się cieszyć po zakończeniu blokady.

Krótka, ale spektakularna

Kendal do Keswick (Kumbria, Anglia)

Obejmująca to, co najlepsze w Lake District w jednej 62-kilometrowej podróży, ta trasa na A591 biegnie wzdłuż brzegów jezior Windermere i Thirlmere, a następnie przez pełne chmur wzgórza Lakeland, przecinając krajobrazy, które inspirowały artystów i pisarzy. Zaplanuj postój w wiosce Grasmere. William Wordsworth, który mieszkał tam przez 14 lat, nazwał ją "najpiękniejszym miejscem, jakie człowiek kiedykolwiek znalazł".

Cheddar Gorge (Somerset, Anglia)

Kręty i zakręty drogi B3135 byłyby zabawne nawet gdyby sceneria była nudna, ale strzeliste wapienne klify Cheddar sprawiają, że nie sposób oprzeć się tej 30-kilometrowej trasie. Skaliste urwiska przylegają do drogi, sprawiając, że przejazd z Bridgwater do Cheddar Gorge przypomina raczej wyprawę do jaskini. Z Bridgwater jedź A372 na wschód, a następnie A361 na północny wschód, po czym skręć w B3131 i dalej w B3135. Niestety, nie jest to żaden ukryty klejnot, ale nawet nieunikniony ruch turystyczny w niewielkim stopniu wpływa na atrakcyjność tej trasy.

Ribblehead Viaduct (Yorkshire, Anglia)

Od wioski Hornby do wiaduktu Ribblehead Viaduct, wzdłuż dróg A683, A687 i B6255, w każdym kierunku rozpościera się oszałamiająca Dales w Yorkshire, pełna dzikich lasów i szczytów, które ustępują bujnym, trawiastym dolinom. Ta 25-kilometrowa wycieczka kończy się pod słynnym 400-metrowym wiaduktem, którego strzeliste łuki i miodowy kamień stoją mocno od 1800 roku. Dalej, Buttertubs Pass (11 km, między Thwaite i Hawes) oferuje ekscytujące zjazdy i mnóstwo zakrętów.

Średnie i wspaniałe

Snow Roads Scenic Route (Park Narodowy Cairngorms, Szkocja)

Ta 144-kilometrowa podróż wzdłuż najwyżej położonej drogi publicznej w Wielkiej Brytanii odsłania jedne z najpiękniejszych krajobrazów Highlands. Z Blairgowrie jedź drogą A93 i kieruj się na północ, jadąc drogą A939 z Ballater - bez wysiłku dotrzesz do tradycyjnych miasteczek, kruszących się zamków i wyciągu krzesełkowego Cairnwell (czynnego przez cały rok, zarówno dla narciarzy, jak i wędrowców) - zanim wzniesiesz toast na zakończenie podróży w uroczym Grantown-on-Spey. 

 

The Atlantic Highway (Devon i Cornwall, Anglia)

Nic tak nie rozwiewa pajęczyn jak wycieczka nadmorskimi drogami, a ta jest z pewnością najlepsza w Anglii. Pomiędzy Barnstaple (Devon) i Newquay (Kornwalia) wzdłuż A39 i A3059 znajdziesz 122 km wspaniałych plaż, dramatycznych klifów i niesamowitych surfingów. Z Newquay podążaj łatwymi zakrętami A3075 i A30 przez kolejne 67 km, a dotrzesz do Land's End, najbardziej wysuniętego na zachód krańca kontynentalnej części Wielkiej Brytanii.

Wielkie wyprawy dla żądnych przygód dusz

The Coastal Way (Zachodnia Walia)

Rozciągający się na całej długości zatoki Cardigan, Coastal Way ma 290 km długości, ale ta podróż nie jest mierzona w odległościach. Zamiast tego, chodzi o opuszczone plaże, na które się natkniesz, drogi bez ruchu z widokami na krańce świata i osobliwe B&B, w których odpoczniesz. Podczas gdy jazda jest płynna i spektakularna, przystanki czynią tę trasę wyjątkową: pomyśl o safari z delfinami, wycieczkach po lesie i spływach kajakowych. Wybrzeże Cardigan Bay jest usiane miastami i wioskami, takimi jak Cardigan, Aberaeron, Aberystwyth, Aberdovey, do których można dojechać drogą A487.

North Coast 500 (północna Szkocja)

Ta okrężna trasa rozpoczyna się w Inverness i jadąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, szybko pozbędziesz się miasta, kierując się w stronę północnego wybrzeża Szkocji, przez Muir of Ord, Applecross, Ullapool, John O'Groats, Wick, Dunrobin Castle i Dingwall, zanim powrócisz do Inverness. Oficjalna trasa wiedzie przez 830 km krętych dróg, owiewanych wiatrem plaż i odległych społeczności wiejskich, choć my polecamy także objazd na wyspę Skye, by zobaczyć niezwykłe skały Storr. https://www.northcoast500.com/

South West Coastal 300 (Ayrshire i Dumfries & Galloway, Szkocja)

Dumfries jest punktem wyjścia dla tej 482-kilometrowej pętli, za którą znajdują się zapierające dech w piersiach widoki na morze, średniowieczne zamki i wszystko, od wędkarstwa po jazdę konną. Jazda jest spektakularna, ponieważ przybrzeżne zakręty ustępują miejsca szerokim odcinkom; idealne miejsce na zatrzymanie się, ale również idealne do postawienia nogi. Trasa jest dostępna z głównych dróg, w tym M74 i M77 i obejmuje Mull of Galloway, najbardziej wysunięty na południe punkt w Szkocji, jak również przechodzi przez Wanlockhead, w Lowther Hills. Wolność nigdy nie czuła się tak dobrze.

Uwaga - powyższe wycieczki drogowe nie powinny być podejmowane do czasu zakończenia blokady i zniesienia przez rząd brytyjski wszelkich ograniczeń w podróżowaniu.

Więcej na: http://centrumfelg.pl

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl