Czasami można usłyszeć opinie, że w starszym samochodzie brzydkie zapachy są czymś normalnym i nie można sobie z nimi w żaden sposób poradzić. Nie jest to prawdą, bo co prawda w starszych samochodach często brzydko pachnie, ponieważ z czasem w tapicerce rozwijają się różne roztocza i pojazd po prostu się brudzi, ale brzydki zapach można usunąć, używając do tego skutecznych środków czyszczących.

Najskuteczniej osiągnie się to poprzez pranie tapicerki.

Wymiana filtra kabinowego

Typowym problemem powodującym brzydki zapach jest zapchany filtr kabinowy. Jego zapychanie się jest czymś normalnym, tak samo jak jego wymiana po zapchaniu. Jeśli to była przyczyna brzydkiego zapachu, wymiana filtra kabinowego z miejsca poprawi zapach wnętrza i poprawi także przepływ powietrza, ponieważ był on blokowany. Przy okazji warto jest wykonać czyszczenie nawiewów, ponieważ mogą pojawiać się w nich grzyby i pleśnie. Robi się to poprzez wykorzystanie specjalnej sondy. Można też wykonać ozonowanie samochodu, które jest najskuteczniejsze, ale wymaga użycia odpowiedniego sprzętu lub zlecenia tej czynności specjaliście.

W najgorszej sytuacji znajdziemy się, jeśli nasz samochód został zalany lub po prostu przetrwał powódź. Duże ilości wody w samochodzie prowadzą do powstania uszkodzeń, których nie da się usunąć poprzez zwykłe czyszczenie. Jeśli samochód był zalany, nie ma żadnych szans na pozbycie się z niego brzydkich zapachów. Na takie samochody trzeba uważać, ponieważ po każdej powodzi pojawia się ich cała masa w komisach. Zawsze mają uchylone szyby po kilka choinek zapachowych we wnętrzu. Nie należy oczywiście kupować takich pojazdów.

Jak wyprać tapicerkę

Pranie tapicerki

Zanim przystąpimy do prania tapicerki, konieczne będzie bardzo dokładne odkurzenie wszystkich tkanin i po prostu całego pojazdu. Jest to tak ważne, ponieważ brud pozostający na nich w formie luźnej w kontakcie z wodą i detergentami zamieni się w coś podobnego do błota. Takie błoto wnika w tapicerkę i powoduje powstanie bardzo trudnych do usunięcia plam. Kiedy będziemy odkurzać, powinniśmy postarać się dojść we wszystkie zakamarki, co czasami oznacza także składanie i zdejmowanie foteli. Jest to ważne, ponieważ niejednokrotnie źródłem brzydkiego zapachu jest jakaś organiczna resztka, którą dziecko upuściło pomiędzy siedzenia lub sami ja do samochodów nanieśliśmy. Pozbycie się tego elementu z miejsca sprawi, że samochód przestanie śmierdzieć.

Potem można już przejść do samego prania, które wykonuje się albo z użyciem specjalnego odkurzacza piorącego, albo rozpylając specjalne substancje piorące.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Korozja korpusu

Korozja korpusu Każdy właściciel samochodu może pewnego dnia zauważyć nieprzyjemne objawy eksploatacji pojazdu i nieterminowe naprawy, których pochodną jest korozja. Jeśli w porę podejmie...