Obecnie samochody "w macie", cieszą się coraz większą popularnością. Matowymi lakierem pokrywa się już nie tylko auta pochodzące z najwyższych półek cenowych, ale również i te tańsze modele. Oczywiście taki lakier różni się od tych standardowych, a zatem akrylowych oraz metalizowanych. Zachodzą pomiędzy tymi rozwiązaniami jednak pewne podobieństwa - nakłada się cztery warstwy, aby uzyskać odpowiedni kolor. Na samym początku jest to wypełniacz oraz podkład. Później natomiast lakier bazowy, który stanowi o kolorystyce samochodu. Na koniec natomiast nakładany jest matowy lakier bezbarwny, w którego składzie znajdują się substancje matujące, takie jak chociażby pumeks.

Skorzystanie z możliwości posiadania takiego lakieru samochodowego posiada oczywiście swoje zalety, jak i wady. Do zalet można z pewnością zaliczyć prezencję takiego auta. Bardziej się ono wyróżnia i nabiera indywidualnego charakteru. Za wadę można natomiast uznać to, że taka powłoka bywa podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Mogą pojawiać się również na nie rysy, odpryski oraz pozostawione ślady dłoni. To nie oznacza jednak, iż przy odrobinie zaangażowania nie można utrzymać takiego lakieru w odpowiednim stanie. Potrzebna jest do tego jednak pewna wiedza, ale również i odpowiednie kosmetyki samochodowe.

Produkty do matowego lakieru samochodowego

Jakich produktów powinno się używać do pielęgnowania matowego lakieru samochodowego? W gruncie rzeczy pielęgnacja takiego lakieru wygląda podobnie, jak każdego innego. Należy jednak używać odpowiedniej chemii samochodowej, dedykowanej właśnie do tego typu karoserii. Powinna posiadać ona neutralne pH. Warto przy myciu korzystać z miękkich rękawic oraz ręczników wykonanych z mikrofibry. Taki lakier najlepiej jest myć ręcznie, korzystając z metody na dwa wiadra. W niektórych myjniach ręcznych można skorzystać ze specjalnych programów dedykowanych samochodom w macie, ale jest to niestety dość rzadko spotykane.

Na rynku można zakupić mnóstwo środków dedykowanych właśnie lakierowi matowemu. Wśród nich znajdują się między innymi szampony, quick detailery, preparaty do usuwania owadów czy też różnego rodzaju powłoki ochronne. Zazwyczaj takie preparaty wzajemnie uzupełniają swoje działanie, gwarantując nam maksymalne zadowolenie z końcowego efektu.

Z pewnością warto zastanowić się od zakupem kosmetyków samochodowych od Chemical Guys. Obecnie można znaleźć kosmetyki chemical guys w ofercie sklepu Motogo. Pielęgnowanie lakieru matowego odpowiednimi środkami to podstawa, jeśli chcemy aby lakier wyglądał bardzo dobrze przez długi czas. W samochodach z połyskującym lakierem wszelkie rysy są usuwane przy pomocy polerki. W przypadku matu nie ma możliwości skorzystania z takiego rozwiązania. Należy zatem szczególnie uważać podczas mycia takiego auta, a kosmetyki kupować tylko i wyłącznie sprawdzone, dedykowane lakierowy matowemu.

Wysokiej jakości kosmetyki samochodowe do lakieru matowego, można oczywiście nabywać na stronach sklepów internetowych. Online każdy klient ma zdecydowanie większy wybór w tym zakresie nie tylko jeśli chodzi o samą cenę, ale również o firmę. Środki przeznaczone do lakieru matowego są niekiedy stacjonarnie rzadziej dostępne, a bywa również tak, że nie ma ich wcale na półce sklepowe. Dlatego sklepy internetowe takie jak ten wymieniony powyżej, mogą okazać się optymalnym miejscem do tego, aby dokonać zakupów w tym właśnie zakresie.

matowy samochód

Czyszczenie i pielęgnacja

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, środki do mycia lakierów metalizowanych nie mogą być wykorzystywane w przypadku powłok matowych. Mogłyby bowiem zniszczyć jej strukturę. Nie można również korzystać z usług myjni automatycznych, w których matowy lakier po prostu przestaje już być matowy. Niewiele myjni bezdotykowych oferuje możliwość mycia aut matowych, ale w większych miastach można faktycznie natknąć się na tego typu ofertę. Pozostaje nam zatem korzystanie z myjni ręcznej wyposażonej w niezbędne narzędzia do mycia lakierów matowych lub też mycie po prostu we własnym zakresie, na własnym podjeździe.

Jeśli nie chcemy aby nasz lakier w jakiś sposób się zarysował, możemy również skorzystać z możliwości, jaką jest nałożenie na lakier transparentnej folii. Działa ona zabezpieczająco, dzięki czemu nasz lakier się nie niszczy i jest znacznie bardziej odporny na ścieranie. Obecnie bardzo często wykorzystuje się właśnie takie folie, aby nieco ułatwić sobie pielęgnację aut w macie. Taka pielęgnacja jak widać nie jest łatwa co nie oznacza jednak, że auto w macie sprawia same problemy. Wymaga jedynie nieco innych środków i trochę więcej uwagi.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

Zabezpieczanie alufelg przed zimą

Alufelgi stosujemy przede wszystkim po to, by samochód miał odpowiedni wygląd. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest jednak ich odpowiednie zadbanie, aby one również właściwie się...