Alufelgi stosujemy przede wszystkim po to, by samochód miał odpowiedni wygląd. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest jednak ich odpowiednie zadbanie, aby one również właściwie się prezentowały. Nie jest to proste, ponieważ felgi są na pierwszej linii frontu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w każdej minucie jazdy samochodem. W zimie jest to szczególny problem, ale można sobie z tym poradzić.

Na alufelgach może lądować pył z kloców hamulcowych, osady ze ścierających się opon, smoła, sól i praktycznie wszystko inne, co pojawia się na drogach. Niestety, żadna z tych substancji nie jest nawet chociażby neutralna dla felg, każda z nich wpływa na ich zabrudzenie oraz może powodować ich uszkodzenia. Przygotowanie alufelg na zimę jest działaniem koniecznym.

Mycie

Felgi przed zimą muszą być dokładnie umyte. Myć można tylko felgi schłodzone, by nie uległy deformacji i by stosowane środki za szybko z nich nie wysychały. Lepiej nie używać myjek ciśnieniowych, ponieważ może to prowadzić do łuszczenia się lakieru. Optymalnym rozwiązaniem są miękkie ściereczki. Wszelkie środki kwaśne spowodują osłabienie powłoki lakierniczej obręczy.

Środki czyszczące

Do alufelg trzeb dobrać odpowiednie środki myjące. Wiele preparatów zostało specjalnie stworzonych do tego celu i tylko one powinny być używane, by nie uszkodzić powłoki lakierniczej. Istnieją środki do alufelg lakierowanych i zwykłych. W obu przypadkach trzeba ściśle przestrzegać zasad użycia przedstawionych na opakowaniu. Każde czyszczenie trzeba zakończyć dokładnym spłukaniem felg. Pozostałości środków czyszczących będą działały na felgi niczym zanieczyszczenia i doprowadzą do ich uszkodzenia.

Woskowanie

Kiedy alufelgi zostaną wyczyszczone i wysuszone, można przeprowadzić ich woskowanie. Woskowanie alufelg ma na celu stworzenie warstwy ochronnej, która zapobiegnie przedostawaniu się do nich zanieczyszczeń. Jest to proces, który trzeba będzie regularnie powtarzać, najlepiej raz w miesiącu. Jest to działanie stosunkowo proste, które w dodatku jest bardzo korzystne, ponieważ oprócz bezpośredniego dbania o wygląd alufelg spowoduje, że będziemy mogli z nich korzystać przez znacznie dłuższy czas przed wykonaniem gruntownej renowacji.

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl

Warte uwagi

5 trików jak zadbać o czyste szyby w samochodzie

Teoretycznie utrzymanie szyb w dobrej kondycji nie powinno być dla nas trudne. Niestety w przypadku samochodów nie będzie to proste. często mamy chęci, ale potem jakoś nam to nie idzie...