Jaki olej samochodowy wybrać: mineralny czy syntetyczny

Udostępnij:

Jaki olej samochodowy wybrać: mineralny czy syntetyczny?

Różnice

Długa żywotność i wysokie właściwości termiczne to główne różnice pomiędzy syntetycznymi i mineralnymi środkami smarnymi. Dla właścicieli samochodów oznacza to, że taki środek ochrony silnika nie boi się przegrzania i podwyższonej temperatury, a jego właściwości są dłużej zachowane podczas eksploatacji. Jeśli masz silnik z dużym przebiegiem, najlepiej jest wybrać olej mineralny. A najważniejsze jest to, że używając takiego oleju nie uszkodzisz silnika, nawet jeśli środek smarny będzie musiał być często wymieniany.

Co jest lepsze

Cena za syntetyczny środek ochrony silnika jest wyższa niż mineralny i waha się od 140 do 1400 rubli. Jest on jednak bardziej praktyczny i zapewnia dobrą ochronę silnika przed zużyciem. Dzięki regularnemu stosowaniu tego smaru można uniknąć uszkodzenia pojazdu. W rzeczywistości, podczas pracy silnika z tym olejem nie dochodzi do utleniania, a długotrwała lepkość, płynność i przepuszczalność są zachowane. Smar ten jest wygodny w użyciu w zimie, zapewnia szybki rozruch samochodu i doskonałe osiągi silnika na wysokich obrotach z obciążeniem. Jeśli zdecydują się Państwo na zakup oleju syntetycznego, polecamy następujących producentów: Aral, Ford, Shell, Gm, Xado.
Smary mineralne mają znacznie większą płynność, dlatego nie zaleca się ich stosowania w okresie docierania. W przeciwnym razie poprawi osiągi samochodu lub ciężarówki.

Klasyfikacja według funkcji

Smary silnikowe przeznaczone są do silników benzynowych i wysokoprężnych. Smary przekładniowe do samochodów i kombajnów. Smary przemysłowe pomagają w eksploatacji różnych maszyn. Istnieją również smary instrumentalne, cylindrowe, elektroizolacyjne i próżniowe.
Możemy również wyróżnić trzy zastosowania według typu silnika: benzyna, diesel, turbodiesel.

Środki smarne dzielą się ze względu na ich stan zewnętrzny na: ciekłe, plastyczne i stałe. Ważne jest, aby wiedzieć, że silnik należy płukać tylko po remoncie, po zmianie marki oleju lub po zmianie lepkości środka smarnego.

Więcej znajdziesz na: http://centrumfelg.pl

Redakcja "Polskie Szkoły Jazdy".

- polskieszkolyjazdy.pl